Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Som man siger -Et oneman sprogshow

26. oktober 2021 |15:00 CEST

Sprogforeningens afdeling i Sydslesvig præsenterer i samarbejde med Dansk Centralbibliotek:

Foredrag og debat: 

Som man siger – Et oneman-sprogshow 

Tirsdag den 26.10.21 kl 15:00

Sted: Flensborg Bibliotek

Fri entré.

Tilmelding til biblioteket per mail til dcb@dcbib.dk.

Begrænset antal deltagere.

Vi taler det samme sprog, men med en dejlig forskellighed. Bliv guidet rundt i talesprogets kringelkroge, når sprogforsker Michael Ejstrup i sit oneman-sprogshow får testet dine fordomme og forhåbentlig efterlader dig med veldefinerede smilerynker.
Dialekter og bandeord, børnesnak og gammeldansk, ghettosprog og gadeslang.

I Danmark har vi på én gang et fælles sprog og taler dog dejligt mangfoldigt. Michael Ejstrup er sprogforskeren bag projektet SOM MAN SIGER, der med lyd, billeder, sprogtoner og stemmer fra Danmarkskortet vil guide dig rundt i talesprogets kringelkroge.
Få en massage til dine hjerneceller og få dine fordomme testet

Foredraget holdes af sprogforsker Michael Ejstrup, som vil sørge for at massere dine hjerneceller, teste dine sproglige fordomme og gøre dine smilerynker dybe. Tag plads og medbring din sproglige ja-hat.

 

 

 

Detaljer

Dato:
26. oktober 2021
Tidspunkt:
15:00 CEST

Sted

Flensborg bibliotek
Norderstraße 59
Flensburg,24939Germany
+ Google Maps
Phone
+49 461 86970
Se Sted hjemmeside